DLACZEGO... wszystko jest fizyką ??
- czyli fizyka w życiu codziennym

DZISIAJ JEST:


Termos to inaczej naczynie Dewara - naczynie służące do przechowywania substancji o temperaturze innej niż temperatura otoczenia. Jest to naczynie szklane lub metalowe o podwójnych ściankach. Pomiedzy nimi jest próżnia (wypompowano powietrze), aby uniemożliwić przepływ powietrza przez konwekcję. Powierzchnie ścianek są pokryte warstwą odbijającą światło, aby zmniejszyć przepływ energii w postaci promieniowania. Termos zamykany jest korkiem z izolatora ciepła. Obudowa plastikowa zabezpiecza szklane naczynie przed stłuczeniem. Obecnie coraz powszechniejsze są termosy metalowe (bez szklanego naczynia w środku).

termos Szklane naczynia o podwójnych ściankach, pomiędzy którymi była próżnia, zbudował i zastosował po raz pierwszy w 1888 r. J.A. d'Arsonval. Prawie dziesięć lat później J. Dewar wynalazł niezależnie tego rodzaju naczynie w takiej postaci, w jakiej je znamy obecnie. Początkowo naczynia Dewara używane były w laboratoriach do przechowywania niewielkich ilości skroplonych gazów, z czasem rozpowszechniły się one w gospodarstwie domowym jako termosy.
Do termosu wlewamy gorące płyny, aby je dłużej przechowywać ciepłe, lub też zimne, aby się nie ogrzały od otoczenia.

Im płyn gorętszy, tym jest lżejszy, ponieważ ciecze oraz wszystkie inne ciała (z wyjątkiem wody w zakresie temperatur 0- 4°C) rozszerzają się przy ogrzewaniu.
Ciało, zwiększywszy swą objętość (przy niezmienionym ciężarze), staje się lżejsze i gdy jest w stanie ciekłym, wypływa na powierzchnię. Najlżejszy, najgorętszy płyn zbiera się więc u góry termosu, przy korku.

Sytuacja będzie podobna w wypadku powietrza ochłodzonego lodami. Im zimniejsze, tym cięższe.
A więc najzimniejsze zbiera się na dnie, chroniąc lody od topnienia przez brak konwekcji.


Wiadomości zebrała - Gabriela Bobrzak
Zespół Szkół nr 65
01-128 Warszawa ul. Elekcyjna 21/23
http://sp236gim61.neostrada.pl

Ostatnia aktualizacja:
(mm/dd/rr)